Main Page

Varsity/JV
Sophomore
Freshman
Coach's Corner
Coaching Staff

2017-18 Varsity Schedule
JV Schedule
Sophomore Schedule
Freshman Schedule

Individual Records
Team Records
Career Leaders
All-Conference History
Players Playing in College

Summer Camp Registration

Directions to games


The Boys Basketball program would like to thank everybody for a wonderful 2017-18 basketball season.  We had an amazing year with all of our levels and we have much to be proud of.  Thank you seniors (Jordan Belka, Trevor Brenning, Ethan Tjeerdsma, Carter Barbeln, and Brandon Vazquez) for your leadership and commitment to Rogers Basketball.  You were impactful and helped take our program to a new level.  We are already gearing up for the 2018-19 season and can't wait to see what next years teams are able to do.  

2017-18 Awards

Letter Winners
Trevor Brenning
Hunter Stull
Brandon Vazquez
Ethan Tjeerdsma
Garrett Van Eyll
Carter Barbeln
Jordan Belka
Justin Dorr
Ben McNaboe

Most Improved: Justin Dorr
Defensive Player of the Year:  Hunter Stull
King of the Boards:  Jordan Belka
Mr. Hustle:  Hunter Stull
Free Throw Champion:  Jordan Belka
Most Outstanding Player:  Jordan Belka

Royal Award:  Carter Barbeln

Mississippi 8 All-Conference: Trevor Brenning, Brandon Vazquez, Jordan Belka

Mississippi 8 Honorable Mention:  Hunter Stull, Justin Dorr

Captain Awards: Trevor Brenning, Brandon Vazquez, Jordan Belka

Mississippi 8 Academic All-Conference: Hunter Stull, Christian Meyer, Aidan Whitcomb, Adam Block, Carter Barbeln, Jordan Belka, Luke Behnke, Justin Dorr, Ben McNaboe

Mississippi 8 Team Academic Silver Award (Team GPA 3.30+)

Academic All-State:  Jordan Belka

MBCA All-Star Game Selection:  Jordan Belka




Please check the website regularly and follow us on twitter @RogersHoops for all of the boys information.



























Rogers High School Boys' Basketball Home Page


Upcoming Events (2017-18):

November
     20    First Practice
     25    Scrimmage @ Delano 
               (All Levels)

December
     5     @ Andover
     8     @ Maple Grove
     9-10 RRTOC Girls Tourney
     13    @ Stillwater
     15   vs.Spring Lake Park-Youth Night
     18    vs.  St. Cloud Tech
     22    vs. Elk River
     29    Lakeville South @ Granite 
     30    Sartell @ Granite

January
     5     vs.  Moorhead
     6-7  RRTOC Boys Tourney
     9     @ Chisago Lakes
     12    vs. Cambridge-Isanti
     16    @ Wayzata
     18    vs.  St. Francis
     23    vs. Big Lake
     26    @ Monticello
     30    vs.  STMA

February
     1     @ Buffalo
     3     Zimmerman @ STMA
     9     vs.  North Branch - Parent's Night
     12    vs. Mounds View
     13    @ Big Lake
     16    @ Brainerd
     20   @ Princeton
     22    @ STMA 
     27     vs. Monticello - Cancer Night 

March
     2      vs.  Buffalo - Senior Night
     6     Section Quarter-Finals
     10    Section Semi-Finals
     15    Section Finals
     21-24  State Tournament
     25     Banquet @ The Wellstead